Varsity Wrestling · Butler finishes 1st place at MVL Pool


  Place Points
Butler High School 1st 359

MVL Pools at Butler
Student Activity Center – Butler, Vandalia, OH
December 19, 2020

Team Score
1. Butler 359.0
2. Sidney 232.5
3. Greenville 164.0
4. Xenia 146.0
5. Piqua 112.0
6. Fairborn 103.0
7. West Carrollton 58.0
8. Tippecanoe 0.0

Placers Report

106: 1×6 Placers
1st Jaden Gyan 9, Butler
2nd Averi Wiley 09, Piqua
3rd Kasi Rinderle 9, Sidney

113: 1×6 Placers
1st Noah Moreland 10, Butler
2nd D’Shawn McKinney*BUT 11, X1
3rd Enrique Loaiza 12, Sidney
4th Peyton Offenbacher 10, Piqua

120: 2×4 Placers
1st Parker Lee 10, Butler, Fall 3:40
2nd Drayk Kallenberger 12, Greenville
3rd Josie Davis 10, Sidney, tf16-0
4th Aiden Dispennette*GRE , X1
5th D.J. Ostrowske 9, Fairborn, Dec 16-11
6th Devon Dodge 09, Xenia

126: 1×6 Placers
1st Isaac Belt 12, Sidney
2nd Max Kaye 09, Piqua
3rd Michael Piekutowski 12, Butler
4th Cayden Burrell 09, Xenia

132: 2×4 Placers
1st Brody Hayes 11, Fairborn, Dec 8-3
2nd Jack Hoskins 10, Butler
3rd Logan Thatcher 11, Greenville, Fall 1:31
4th Ethan Krieger 9, Sidney
5th Jayme Russell 09, Xenia, Forfeit
6th Alexandra Matamoros*GRE 9, X2

138: 2×4 Placers
1st Kanden Pitman 12, Xenia, Fall 1:10
2nd Riley Hines 10, Greenville
3rd A.J. Turner 9, Butler, Fall 3:07
4th Dylan Varvel 11, Piqua
5th Kaden Wolaver 11, Sidney, Fall 1:25
6th Keyon Bargar*SID 9, X2

145: 1×6 Placers
1st Bryce Echeman 12, Butler
2nd Aiden Tangeman 12, Sidney
3rd Ben Hartzell 11, Greenville
4th Jhon Ascuntar 12, Fairborn
5th Ally Caudill*SID 10, X1

152: 1×6 Placers
1st Tommy Hicks 12, Butler
2nd Hayden Caskey 12, West Carrollton
3rd Maddix O’Bryant 12, Xenia
4th Brice Hughes 9, Sidney
5th Matthew Edwards 11, Greenville
6th Rylee Vestal*SID 9, X1

160: 2×4 Placers
1st Matt Motter 12, Butler, Fall 2:37
2nd Julian Barga 12, Sidney
3rd Noah Johnson 11, Fairborn, Default
4th Isaac Bushnell 12, Piqua
5th Caleb Geaslen*BUT 11, X3, Fall 1:05
6th Walter Lewis*XEN 12, X2

170: 1×6 Placers
1st Holden Moreland 12, Butler
2nd Peyton McCartney 10, Greenville
3rd Haden Barnett 10, Fairborn
4th Bradyn Knauff 09, Xenia

182: 1×6 Placers
1st Landon Martin 09, Piqua
2nd Wyatt Biddle 10, Sidney
3rd Jayden Ramsey 10, Xenia
4th Connor Stevens 11, Butler

195: 1×6 Placers
1st Tyler Pennington 10, Butler
2nd Eli Biddle 9, Sidney
3rd Hunter Boyd 9, Fairborn
4th Chris McGiffin 9, Greenville
5th Tristian Bascombe 09, Xenia

220: 1×6 Placers
1st Jamell Smith 10, Xenia
2nd Cole Brakeall*XEN 12, X1
3rd Eric Daniel 11, Butler
4th Dakota Pretsman 9, Greenville
5th Anthony Earick 10, Sidney

285: 2×5 Placers
1st Bobby Shaw 12, West Carrollton, Fall 1:24
2nd Zach Back 10, Butler
3rd Colton McCartney 12, Greenville, Fall 1:40
4th Hayden Cotrell 10, Sidney
5th Jacob Austin*BUT 10, X1, Dec 5-4
6th Andrew Oney 11, Xenia